НУ студенттері мен түлектері JAS Social Impact 2022 бағдарламасы бойынша бизнесті дамыту арқылы әлеуметтік мәселелерді шешуге 13 млн теңге алды

Ағымдағы жылғы 20 қыркүйекте JAS Social Impact 2022 байқауы шеңберінде Start and Impulse Grants бойынша гранттық жобаларға өтініш берушілердің тұсаукесерлері өтті.

Pitching кезеңіне Назарбаев Университетінің студенттері мен түлектерінің әлеуметтік кәсіпкерлігінің 7 жобасы өтті.

JAS Social Impact-бұл Әлеуметтік даму қоры ұйымдастыратын Назарбаев Университеті қоғамдастығы арасындағы әлеуметтік жобалар мен әлеуметтік кәсіпкерлік жобаларының конкурсы.

Естеріңізге сала кетейік, жобалар JAS Camp бағдарламасынан өтті, онда жобалар тобының мүшелері 11 апта бойы бизнесті дамыту және әлеуметтік мәселелерді қалай шешу керектігін үйренді.  Әрбір жоба кәсіпкерлік бойынша 7 апта бойы трекшн сессиясымен, сондай-ақ әлеуметтік импакт бойынша ментормен 2 апта жұмыс істеді.

Байқау финалистерінің алдында Start Grants қатысушылары үшін 3 млн теңге (MVP бар адамдар үшін) және Impulse Grants үшін 5 млн теңге (қолданыстағы әлеуметтік бизнес үшін) тұрды.

Финалистердің жобалары

Qazaq Galymdary жобасы

Жоба YouTube платформасындағы роликтер есебінен қазақ тілді жастарға ой-өрісін кеңейтуге және мемлекеттік тілді танымал етуге бағытталған. Jas Camp трекерімен жұмыс істеу барысында монетизацияның түрлі модельдерін сынап көрді: өз саудаңызды құрып, спикинг клубын іске қосты.

Eco sweets

ДТ десерттері мен тәттілерін өндіру және сату жобасы. Команда Jas Camp бағдарламасына іске қосылған бизнеспен келді. Бағдарлама барысында команда жаңа өнімді әзірледі, тұтынушыларды зерттеу арқылы клиенттердің жаңа сегментін анықтады, сатылымды арттырды

Fashion Freedom – Киімді жалға алу бойынша эко-жоба

2 мәселені шешуге тырысатын жоба: қоршаған ортаның ластануы және киім жалдау қызметі арқылы әлеуметтік теңсіздік. Бағдарлама барысында біз жаңа ассортиментті сынап көрдік, рисейль қызметін іске қостық, клиенттердің жаңа сегментін анықтадық және жаңа сатылымдар жасадық

BULAN

Мүмкіндігі шектеулі адамдарға арналған арбаларға арналған электр қондырғыларын әзірлеу және орнату жобасы. Бағдарлама барысында команда өнімді пайдаланушылармен сынап көрді, өнімнің әлсіз жақтарын анықтады, клиенттер бола алатын қорлармен және компаниялармен кездесулер өткізді.

UP & GO балаларды дамыту орталығы

Бұл даму ерекшеліктері бар балаларға білікті көмек көрсететін түзету орталығы. Жоба көктемде Jas Ventures Almaty инкубациясынан өтті және инкубация кезінде өнімдер мен бизнес модель пысықталды, ал Jas Camp бағдарламасында команда әлеуметтік импакт мәселелерін пысықтауға мүмкіндік алды.

Hustle Free

Hustle Free – мүмкіндігі шектеулі спортшылар үшін жарыстарға тегін қатысуға мүмкіндік беретін спорттық турнирлердің бизнес-процестерін оңтайландыру платформасы. Жоба көктемде Jas Ventures Almaty инкубациясынан өтті және инкубация кезінде бизнес модельдің түрлі аспектілерін сынақтан өткізді. Jas Camp бағдарламасында команда жобаның әлеуметтік импакт мәселелерін пысықтауға мүмкіндік алды.

Kunde

Kunde – бұл ақыл-ойы бұзылған адамдарға әлеуметтенуге мүмкіндік беретін белсенді әлеуметтік кафе. JAS camp бағдарламасы барысында команда даму бағытын өзгертті және қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін жаңа бағытты сынай алды.  Біз бұл кіріс көзін университет кампусындағы кофеханамен тексере алдық.

Жобаларды сарапшылар бағалады:

Эмин Әскеров– өзінің еңбек жолын Назарбаев университетінде бастаған. Green Tal әлеуметтік шеберханасының жетекшісі, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің әлеуметтік кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі кеңесшісі, елдегі әлеуметтік кәсіпкерліктің бас дәріптеушісі. Жүрегі мен жарқын басы бар адам, әлеуметтік даму қорының үлкен досы.

Зкаил Семембаев– сертификатталған скрам шебері және жобалау менеджері (IPMA), жобаларды басқару бойынша аккредиттелген тренер, JAS Ventures Almaty жетекшісі. Өзі нақты кәсіпкер болған, корпорацияларда жұмыс істеген және қазір Қазақстан стартаптарын жаңа деңгейге көтере отырып, венчурлық қаржыландырумен айналысады.

Әйгерім Жанғозина– НУ Жоғары бизнес мектебінің Кәсіпкерлік және менеджмент жөніндегі нұсқаушысы. Вьетнам университетінде сабақ берді, кәсіпкер болды, мобильді төлем және АТ саласында финтех стартапын дамытты. Вьетнамдағы старт-ап инкубатордың жұмысына жетекшілік етті, әлеуметтік кәсіпкерлік жобаларын қолдады, соның ішінде студенттерімізге әлеуметтік бизнес құрудың жаңа мүмкіндіктерін көрсетті.

Мұхтар Қуанышбайұлы– кәсіпкер, НУ Жоғары бизнес мектебінің түлегі. АТ, мейрамхана және кофе бизнесі саласында түрлі бизнеспен айналысқан. Қазіргі уақытта Қазақстан мен Өзбекстанда 1500 «ақылды» үй орнатқан Connected Home стартапының бас директоры болып табылады.

Pitching Day қорытындысы жеңімпаздарды марапаттау болды:

Start Grant – 3 млн теңгеге дейін – Bulan жобасы
Impulse Grant – 5 млн теңгеге дейін – UP&GO балаларды дамыту орталығы
Impulse Grant – 5 млн теңгеге дейін – Kunde

Өз жобаңызды іске асыру мүмкіндігін жіберіп алмаңыз,  www.fund.nu.edu.kz сайтындағы Әлеуметтік даму қорының жаңалықтарын қадағалаңыз және @nu_sdf барлық алдағы іс-шаралар мен жобалардың анонстары бар инстаграмм парақшасы. Сұрақтарды sdfgrants@nu.edu.kz email адресіне және +77710557941 ватсап нөмірі бойынша жолдауға болады.